13 Mayıs 2012 Pazar

SOLUNUM DURMASI - APNE VE BU DURUMDA KULLANILAN BİR APNE YATAĞI ÖRNEĞİİ


Apne: Prematüre bebeklerde sık görülen apne, beynin yeterli olgunluğa ulaşamamış olması ve göğüs kafesi kaslarının kuvvetsizliğinden meydana gelmektedir.
5 saniyeden daha kısa ve kendiliğinden düzelen solunum durmaları fizyolojiktir. Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çok sık karşılaşılan bu sorun bebek taburcu olduktan sonrada devam edebilir.10 saniyeden daha uzun ve bebeğin dudaklarında morarma ve halsizlik yapan solunum durması patolojiktir, uyarı verilmesi gerekir ve hemen doktorunuza başvurun. Bebeğin evde apne yatağı ve monitörüne bağlanıp bağlanmayacağına taburcu olmadan önce karar verilir. Kullanımı ve temini aileye taburculuk planında anlatılır.
EĞER BÖYLE BİR DURUM SÖZ KONUSU İSE SİZE APNE  YATAĞI ÖNERİSİ:
BabysenseTMII ( Apne Yatağı )
 
Yaşamlarının ilk yılında bebeklerin solunumu düzensiz olabilir,
hatta bazen kısa süreli de olsa tamamen durabilir. Prematüre    
bebeklerde görülebildiği gibi sağlıklı tüm bebeklerde de 
görülebilen bu durumun nedeni halen tam olarak bilinmemektedir.
Bunlar,Ani Beşik ölümü (SIDS) nedenlerinden sayılan merkezi
apnenin işaretlerinden olabilir.Bu sendrom bir yaşına kadar olan bebeklerdeki ölüm nedenlerinin hala en başında gelmektedir, önceden tanımak mümkün olmayıp,tıbbi bir çözümü henüz yoktur.Babysense II bebeğin kıpırtılarını ve soluk hareketlerini sürekli
kontrol altında tutar. Hareket 20saniye süre ile durur ya da 
solunum sayısı dakikada 10'un altına inerse sesli ve görsel bir 
alarm verir.Kullanımı son derece kolay ve emniyetlidir, sadece 4 adet kalem pille çalışır.Sistemin sensör levhaları bebeğe dokunmayacak şekilde şiltenin altına yerleştirili ve bebeğin hareketlerini kısıtlamadan izler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder